ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

کتاب بررسی چالشهای پدافند زیستی (تهدیدات بیولوژیک)

پیش نوشتار

در سال‌های اخیر یكي از چالش‌های جدي كه ذهن دولت‌ها را به خود مشغول ساخته، تهدیدات بیولوژیکی و روش‌های مقابله با آن است. متأسفانه علی رغم وجود قوانین و معاهدات بین‌المللی، در گذشته شاهد تهدیدات و تهاجمات بيوتروريستی، شيموتروريستی و رادیولوژیکی گسترده‌ای در نقاط مختلف جهان بوده‌ايم.

سلاح‌های کشتار جمعی شیمیایی، بیولوژیک، هسته‌ای و رادیولوژیک موسوم به ش.م.ه.ر و یا CBRN از جمله تسلیحات بسیار خطرناکی است که متأسفانه به رغم وجود تأثیرات بسیار مخرب و غیر انسانی آن به دلیل برخی مزایا، از دیر باز مورد توجه برخی از کشورها قرار گرفته و امروزه به عنوان تهدیدی جدی بر علیه نیروهای نظامی و غیر نظامی مطرح است.

امروزه در کشورهایی که از نظر علوم و فن آوري یا از نظر قدرت مالی تمکن تولید سلاح‌های هسته‌ای را ندارند، جهت حفظ قدرت بازدارندگی در برابر کشورهای دارای این قدرت مبادرت به تولید و انباشت سلاح‌های بیولوژیک و شیمیایی نموده‌اند. به نحوی که آن را سلاح هسته‌ای کشورهای فقیر نام گذاشته‌اند. زیرا هزینه و فن آوري تولید آن پایین ولی آسیب ناشی از آن می‌تواند بسیار گسترده‌تر از حتی سلاح‌های هسته‌ای باشد. ضمن آنکه متأسفانه در دهه‌های گذشته این سلاح‌ها به شدت مورد توجه کشورهای پیشرفته نیز قرار گرفته است. این دانش امكان توليد سلاح‌هایی را ایجاد نموده است كه به كارگيري آن‌ها مي‌تواند بدون ايجاد تخريب باعث آثار مخربي بر روي اجتماع و مرگ و مير يا ناتواني افراد شود.

اهمیت موضوع پدافند بیولوژیکی و گستردگی این مسئله ما را بر آن داشت تا به هر یک از چهار مورد مربوط به CBRN، در یک نوشتار مجزا پرداخته شود. لذا بر این اساس نوشتار حاضر تحت عنوان تهدیدات بیولوژیک تهیه و در شش فصل به شرح ذیل ارائه می‌گردد.

خبرخوان