ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

کتاب طراحی فضاهای امن عمومی

پیشگفتار:

در جهان امروز که همواره کشورهایی در پی تهدید کردن و یعضی دیگر مورد تهدید واقع می‌شوند؛ صحبت از فضای امن و ایجاد آن حتی در مقابل حوادث طبیعی از جمله زلزله از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد.  ایجاد فضای امن به عنوان یکی از موثرترین و پایدارترین روش‌های مقابله با تهدیدات، همواره مدنظر اکثر کشورهای جهان قرار داشته است و حتی کشورهایی مانند آمریکا و شوروی سابق، با وجود برخورداری از توان نظامی بسیار بالا به این موضوع به صورت ویژه‌ای توجه داشته‌اتد.

جهت کاهش آسیب پذیری زیرساخت‌ها و سازه‌های پر اهمیت راهبردی و عملیاتی در برابر سلاح‌های دشمن، یکی از راه‌ها این می‌باشد که آن‌ها را به عمق مناسبی از زمین منتقل ‌نمایند تا بدین وسیله بتوانند تا حدی از آسیب رساندن به نفرات و تجهیزات در مقابل هر گونه تهدید از سوی مهاجمین و حتی در برابر حوادث طبیعی جلوگیری نمایند. اين تحقیق در صدد است تا با مطالعه و بررسي منابع موجود در مورد بحث پدافند غيرعامل و معماری پناهگاه‌ها، راهكارها و تقسيم بندي كلي اصول طراحي معماری پناهگاه‌ها را شرح دهد.

در فصل اول ما به بیان فضای امن عمومی و پناهگاه و انواع آن پرداختیم. از لحاظ عملکرد، حفاظت، نحوه ارتباط، مدت زمان و دیگر مسائل پرداختیم.

در فصل دوم ما به پیشینه فضای امن پرداخته و تاریخچه‌ای مطالب مرتبط با فضای امن در  جنگ جهانی و نمونه‌ای از شهرهای زیرزمینی موجود در جهان را بیان نمودیم. و نیز همچنین پیشینه فضای امن در ایران و گذشته‌ای از تهران شرح داده شد.

در فصل سوم به مکان یابی و اشاراتی به دستآوردها و الگوهایی آن شد. در ادامه به شاخص‌های تاثیرگذار در مکان یابی و مراحل انجام آن پرداختیم.

در فصل چهارم به معماری و شاخص‌های آن و الگوهایی در این زمینه پرداخته شد. به ملاحظات روانشناسی نیز به عنوان عاملی مهم توجه گردید و مشخصه‌های از آن اشاره شد.

خبرخوان